10 najlepszych rozserzeń do Opery.

Opera przez długi czas nie miała podsystemu typowych dodatków jakie były w Firefoxie lub Chrome, na czym sporo traciła. Obsługa wtyczek w Operze pojawiła się od wersji 11.00 i początkowo miała bardzo ograniczone możliwości. Stopniowo jednak, wraz z nowymi wersjami udoskonalano i rozbudowywano API wtyczek, dzięki czemu obecna wersja 12.00 i rozwojowa 12.10 mają pod tym względem całkiem spore możliwości. W tym artykule przedstawię najciekawsze wtyczki do tej przeglądarki które potrafią ułatwić życie i w dłuższej perspektywie nie da się bez nich żyć. Udowodnię tym samym że Opera także potrafi mieć fajne pluginy. Zapraszam do czytania.

1. Adblock

Czym byłaby nowoczesna przeglądarka bez wtyczki blokującej reklamy? W dzisiejszych strasznych czasach kiedy Internet zaczyna być coraz bardziej komercyjnym medium, flashowe bannery na pół ekranu zachęcające do kupna nowego wspaniałego leku zwiększającego potencję potrafią wyprowadzić z równowagi nawet benedyktyńskiego mnicha, skutecznie uniemożliwiając wygodne czerpanie treści.

Obsługa filtrowania zawartości pojawiła się w Operze już w wersji 9.0 wydanej w 2006 roku. Od tego czasu królowały gotowe pliki urlfilter.ini do pobrania które można synchronizować przez Opera Link, a od pewnego czasu mamy mniej lub bardziej brickujące się wtyczki próbujące ułatwić konfigurowanie i ulepszające tę funkcjonalność. Adblock jest najlepszą z tych wtyczek z powodu systemu blokowania zupełnie niezależnego od tego wbudowanego w Operę. Wtyczka posiada kilka wbudowanych filtrów, także tych dostosowanych do polskiego języka z możliwością ich automatycznej aktualizacji. Oczywiście wszelkie filtry możemy dowolnie edytować ręcznie.

2. Ghostery

Reklamy to nie wszystko. Prócz nich istnieją inne dodatki do stron które potrafią równie skutecznie irytować. Wszelkiego rodzaju pływające wysuwane panele i ramki z linkami do facebooka, przyciski „lubie to”, serwery statystyk spowalniające ładowanie itd. Wtyczka Ghostery potrafi doskonale współpracować z Adblockiem usuwając wszystkie irytujące dodatki. Przeglądanie stron znów stanie się szybkie i przyjemne jak dawniej.

3. Facebook Preview

Wtyczki tej nie ma w oficjalnym katalogu wtyczek do Opery (jędrekk ją skądś wytrzasnął i spolszczył). Przydatny dodatek do speeddiala który na bieżąco wyświetla nasze powiadomienia na facebooku.

4. Allegro Timer

Wtyczka przydatna dla ludzi polujących na tanie procesory na Allegro (i nie tylko). Wyświetla dokładny timer odliczający ile zostało czasu do końca danej aukcji zamiast standardowej informacji.

5. Facebook Photo Theater Killer

Kolejna „fejsowa” wtyczka która przyśpiesza działanie serwisu dzięki włączeniu starej statycznej wersji przełączania zdjęć z galeriach.

6. Slim ScrollBar

Wtyczka doskonała dla ludzi z mniejszą rozdzielczością ekranu (i nie tylko). Wyświetla zamiast standardowego pasku przewijania półprzezroczysty wąziutki paseczek który pojawia się tylko podczas przewijania lub po najechaniu kursorem. Możemy zaoszczędzić kilkanaście cennych pikseli na treść wyświetlanej strony która jest przecież najważniejsza w przeglądarce internetowej.

7. Textarea resizer

Irytują was malutkie pola tekstowe w których nie widać wprowadzanej treści? Dzięki tej wtyczce możemy zwyczajnie powiększyć taki element przeciągając róg. W opcjach możemy ustawić np. powrót do aktualnego rozmiaru po dwukliku lub zmianę obiektów iframe, flashowych i canvas.

8. Turn Off the Lights

Przydatny plugin pierwotnie wydany dla chroma. Dodaje przycisk pozwalający na przyciemnienie pozostałej zawartości strony podczas oglądania jakiegoś filmu np. na youtube.

9. YouTube AdsFree

Wtyczka usuwająca wszystkie wyskakujące reklamy w oknie odtwarzania youtube (uzupełnienie adblocka).

10. YouTube Downloader

Wtyczka dzięki której będziemy mogli ściągnąć dowolny filmik na youtube w dowolnym wybranym formacie i rozdzielczości.