Modyfikowanie Windows 10 Mobile – uwolnij trupa

win10zombieMój ostatni artykuł o modyfikowaniu mobilnego Windows, jeszcze w wersji 8.1 pisałem ponad dwa lata temu. Od tamtego czasu zmieniło się niemal wszystko. Przede wszystkim potwierdziły się nasze najgorsze obawy które mieliśmy od pierwszego buildu insidera dla telefonów, Windows 10 Mobile wyrównał się poziomem stabilności w dół z wersją stacjonarną. Były czasy kiedy 90% Techvortalu miało Lumie, jednak ludzka cierpliwość ma swoje granice i praktycznie wszyscy zdążyliśmy przenieść się na Androida lub iOS. Microsoft zaorał nie tylko Nokię i markę Lumia, ale także swój własny system mobilny, który ma największego doła w swojej historii i można zaryzykować stwierdzenie że jest żywym trupem którego utrzymywanie przy życiu opłaca się jedynie dzięki wspólnej bazie kodowej z „dużym” Windows 10. Można jednak pokusić się o uwolnienie i ożywienie naszych telefonów, zwłaszcza że większość z nas nadal ma jakąś Lumie w szufladzie, gdyż ich sprzedaż stała się kompletnie nieopłacalna. Możliwości odblokowania ukrytych opcji w Windows 10 Mobile są bowiem znacznie większe niż w Windows Phone 8.1, a wiele rzeczy które jeszcze jakiś czas temu wydawało się niemożliwych, teraz można stosunkowo łatwo zrobić. Co da się jeszcze wycisnąć z trupa? Zapraszam do artykułu.

  1. 1. Tryb dewelopera

Włączenie trybu dewelopera

Możliwość instalacji aplikacji spoza sklepu Windows zawsze była dość kontrowersyjnym i drażliwym tematem w historii Windows Phone. Wojnę o ChevronWP7 rozwiązało pełne złamanie bootloadera Lumii opartych o WP7, jednak klatka zamknęła się ponownie wraz z premierą wersji 8. Jeszcze nie tak dawno każdy kto nie był opłacanym deweloperem lub studentem zapisanym do MSDN musiał się ostro nakombinować żeby zainstalować cokolwiek spoza Windows Store. Dlatego z perspektywy czasu można powiedzieć że oficjalna opcja trybu developera umożliwiająca instalację do dwudziestu aplikacji spoza Windows Store każdemu jest najbardziej zauważalną „wolnościową” zmianą pomiędzy Windows 10 Mobile a Windows Phone 8.1.

Stary Messenger z WP8.1.

Wgrywanie aplikacji homebrew opisywałem w poprzednim artykule jeszcze z czasów Windows Phone 8.1 i prawie nic nie zmieniło się w kwestii aplikacji xap i appx pisanych pod starszy system, nadal działa połączenie aplikacji WP Power Tools i narzędzi deweloperskich z Visual Studio lub SDK Lite jeśli nie chcemy instalować całego VS. Aplikacje napisane pod Windows 10 Mobile możemy zainstalować bezpośrednio z poziomu menedżera plików, po prostu je uruchamiając. Możliwość pominięcia Windows Store ratuje nas w przypadku Facebooka i Messengera, gdyż możemy zainstalować wersje od Microsoftu, które w przeciwieństwie do portów z iOS przygotowywanych nieudolnie przez Facebooka nie wymagają ośmiu rdzeni i 2GB ramu. Starszy klient Facebooka jest natywną aplikacją pisaną pod Windows 10 której paczkę normalnie uruchamiamy po przegraniu na telefon, Messenger jeszcze pod WP8.1 instalujemy „starą” metodą. Nawiasem mówiąc, Facebook nadal nie potrafi robić aplikacji mobilnych pod jakikolwiek system…

2. Interop

Ustawienia interop w aplikacji Interop Tools…

Interop telefonów opartych o WP8.1 swego czasu był „świętym Graalem” odblokowania tegoż systemu. Zaczęło się od przedziwnych metod szukanych po zakamarkach ubogiej sekcji Windows Phone na XDA np. zwierania pinów w slocie karty SIM, albo wykorzystywania luk w programach info+dodatki i MixRadio, które szybko załatano. Ale zaraz, co właściwie daje interop? W największym skrócie, użytkownikowi przywracana jest władza nad kontem administratora w systemie Windows uruchomionym na telefonie. Mamy pełen dostęp do systemu plików, rejestru, nielimitowaną możliwość instalacji aplikacji xap i appx, które dodatkowo mogą posiadać rozszerzone uprawnienia, wychodząc poza piaskownicę bibliotek WinRT. O ile procedura wykonania interopa w Windows Phone 8.1 przypominała kopanie się z koniem, w Windows 10 Mobile można go zrobić za pomocą kilku dotknięć ekranu, nawet nie trzeba podłączać telefonu do komputera. Jakiś czas temu powstał potężny kombajn do grzebania w Windows 10 Mobile o dość mało kreatywnej nazwie Interop Tools, pozwala nie tylko na odblokowanie telefonu, ale także edycje rejestru, zarządzanie paczkami, certyfikatami,i zaawansowanymi ustawieniami. Mamy tutaj wszystko, od prostych tweaków w stylu odblokowania widoku kontaktów karty SIM, aż do możliwości odpalenia cmd po SSH. Opisanie wszystkich możliwości programu z pewnością nadawałoby się na kilka takich artykułów.

…oraz wbudowany edytor rejestru

Instalacja programu i odblokowanie telefonu są tak proste że poradzi sobie z tym nawet typowy lewak. Instalujemy z poziomu menedżera plików najpierw zależności dla 32 bitowej architektury ARM (chyba że jesteście na tyle głupi szaleni że macie Lumie 950), certyfikat i właściwą paczkę. Aplikacja może pojawić się na liście dopiero po kilku minutach, warto odczekać chwilę między instalacjami kolejnych paczek. Kiedy już uruchomimy program i przejdziemy kreatora, w sekcji „Interop Unlock” zaznaczamy „Restore NDTKSvc”, uruchamiamy ponownie telefon z Interop Tools i zaznaczamy „Interop/Cap Unlock” i „New Capability Engine Unlock”, jeśli chcemy odblokować dodatkowe API dla odblokowanych aplikacji. To wszystko. Prawda że proste? Możemy już bez żadnych ograniczeń psuć modyfikować telefon. Oto według mnie najfajniejsze ustawienia rejestru, które wykraczają poza sekcję tweaków w aplikacji:

Wyłączenie nieaktywności paska nawigacyjnego (ktoś kto wpadł na to żeby pasek nawigacji domyślnie zmieniał kolor na szary w momencie deaktywacji powinien zawisnąć):

HKLM\Software\Microsoft\Shell\NavigationBar\IsBurnInProtectionEnabled - 0

Odblokowanie opcji „tylko LTE” w ustawieniach połączeń:

HKLM\Software\Microsoft\Cellular\MVSettings\IMSISpecific\Default\CellUX\HideHighestSpeed4GOnly = 0

Z tym wymuszeniem łączenia się tylko po 4G jest fajna sprawa jednak… jest pewien haczyk. Mało kto wie że standard LTE nie obsługuje połączeń głosowych w standardzie GSM i telefon musi chwilowo łączyć się z BTSami w starszych standardach w celu nawiązania/odebrania połączenia. Innymi słowy, jeśli nasz rozmówca nie ma obslugi Voice over LTE pozbawiamy się możliwości dodzwonienia do niego i vice versa. Mimo wszystko wymuszenie LTE przydaje się np. w przypadku kiedy chcemy tylko korzystać z Internetu.

Interfejs aplikacji AdBlockerWP

W systemie na który nie ma aplikacji głównym oknem na świat jest przeglądarka. Jak wiadomo mobilny Edge został obcięty z obsługi wtyczek, w tym Adblocka, zapewne z powodu chęci zarobienia chociaż trochę na Windows 10 Mobile. Przeglądanie stron na Snapdragonie 400, nawet ich wersji mobilnych bez jakiegokolwiek filtra odsiewającego januszy biznesu, jest bolesnym doświadczeniem. Jedną z największych korzyści interopa i pełnego dostępu do plików jest możliwość blokowania reklam, zarówno w przeglądarce Edge jak i całym systemie. AdBlockerWP jest prostą do bólu aplikacją pobierającą filtry, które następnie konwertuje i łączy dodając do pliku hosts (C:\windows\system32\drivers\etc), Pomimo swojej prostoty aplikacja sprawdza się idealnie i umożliwia przynajmniej trochę bardziej płynną pracę na chimerycznym Windows 10 Mobile.

Krótko wspomnę jeszcze o programach App Data Manage Tool, który umożliwia łatwe tworzenie kopii zapasowych ustawień aplikacji, oraz DHTPersonalisation, który pozwala na ustawienie dowolnego koloru akcentu kolorystycznego w systemie. Przemilczę za to pewien program za pomocą którego wielu dzieciaków ustawiało sobie czcionkę Comic Sans jako systemową…

3. Narzędzie iutool, dioda LED, Continuum

Opcje powiadomień aplikacji z widocznym ustawieniem LED

Jakiś czas temu gdzieś w zakamarkach for 4pda.ru i XDA odkryto zastosowanie microsoftowego narzędzia iutool. W największym skrócie, programik ten pozwala na wymuszenie zainstalowania dowolnej paczki aktualizacji w telefonie. Dzięki temu można w łatwy sposób przeprowadzić aktualizację offline z WP8.1 do W10M, lub zainstalować paczki z polskim rozpoznawaniem mowy na telefonach które z jakiegoś powodu ich nie posiadają (np. Lumii z zagranicznym poduct code), jednakże najfajniejsze w tym wszystkim jest to że można dodać także paczki z elementami systemu, które nie są ogólnie dostępne, bądź są zainstalwoane tylko na droższych telefonach.

API powiadomień LED pojawiło się bardzo wcześnie w fazie rozwoju Windows 10 Mobile. Wiele osób liczyło na to że w końcu uda się dodać funkcjonalność tego typu powiadomień w telefonach które fizycznie posiadały diodę, czyli Lumii 730,735,930, nawet przez kilka buildów były widoczne niedziałające opcje ustawień takiego typu powiadomienia, jednak szybko zostały ukryte. Finalny Windows 10 Mobile umożliwia obsługę powiadomień LED tylko po wgraniu dodatkowego pakietu przez OEM, jednak nie wiedzieć czemu nawet topowe Lumie 950 i 950 XL nie mają go aktywnego mimo posiadania tej diody. Łatwo dodać ten pakiet przez iutool, ale to nie wystarczy, potrzebne jest jeszcze pogrzebanie w rejestrze lub odblokowanie opcji użycia diody w najnowszej wersji narzędzia Interop Tools, można tam jeszcze ustawić dodatkowo częstotliwość migania i jasność leda. Cały poradnik odblokowania diody znajduje się na forum XDA.

Jak widać osoby przyzwyczajone Androida, gdzie mamy diody RGB mogą być nieco rozczarowane tylko białym kolorem, jednakże dioda w Windows Mobile jest niezwykle przydatnym dodatkiem, a na telefonach na których nie ma glance screena jedyną opcją zobaczenia że telefon w ogóle od nas czegoś chce, jeśli nie usłyszymy dźwięku powiadomienia.

Tryb Continuum można aktywować w podobny sposób, bo co ciekawe jego brak w samym systemie na tanich telefonach jest sztucznym ograniczeniem. Wiadomo że nie podłączymy starszych Lumii x3x do display docka, gdyż nie mają wyjścia HDMI ani hostów USB, lecz Kondominium działa bardzo dobrze przez pana Mirosława Casta. Dobrze jest jednak mieć 1GB ramu a najlepiej dwa, a na urządzeniach z 512MB pamięci Continuum powoduje zbyt bolesne doświadczenia żeby jego aktywacja miała jakikolwiek sens.

4. Podsumowanie

Jak widać Windows 10 Mobile może być materiałem do zabawy na kilka godzin, a stara Lumia może zyskać drugie życie jako np. rezerwowy telefon. Opisane wyżej modyfikacje nie są jeszcze zupełnym wyczerpaniem tematu odblokowywania Windows Mobile, w najbliższym czasie może pojawić się więcej ciekawostek. Za progiem czekają nowe wersje Windows 10 Mobile, Redstone 2 jest na ukończeniu, Redstone 3 podobno ma skupić się na mobilnej wersji. Czy jednak mobilny Windows ma szansę kiedykolwiek chociaż wrócić do popularności sprzed 3-4 lat? Prędzej PiS obniży podatki… Microsoft miał ogromną szansę na zaistnienie na rynku mobilnym ale konsekwentnie ją spierdzielił. Wśród systemów przeznaczonych dla heteroseksualistów czeka nas już tylko monopol Androida…