Historia techvortalu. Część 1 – Magia sysbety.

W poprzednim wpisie zagalopowaliśmy się mocno w przyszłość, to teraz trochę powspominamy. Przypomnimy sobie krętą i wyboista drogę jaką musieliśmy przejść by stać się tym czym teraz jesteśmy. Historia sysbety/techvortalu jest ciekawa nie tylko pod względem mnogości technologii jakie stosowaliśmy przez prawie 5 lat istnienia. Ciekawa jest także historia ekipy i użytkowników którzy w końcu są podporą naszej społeczności. W pierwszej części wspomnień skupimy się na samych początkach które nie zawsze były łatwe i na złotym wieku zapomnianej już obecnie sysbety.

Na wstępie przypominam że wszystkie archiwalne wersje wszystkich for dostępne są pod adresem archiwum.techvortal.pl (dostęp na hasło dostępne tylko dla ekipy i zasłużonych użytkowników techvortalu).

Od czego zaczynaliśmy? Dawno dawno temu (na przełomie lat 2007 i 2008) byłem administratorem istniejącego od pół roku forum poświęconemu projektowi Wiadro OS. Ekipa która była na tym forum to osoby które teraz zapewne kojarzą się słabo, wśród nich na techvortalu do dzisiaj został tylko Lewan (Mu$er21). Cała ekipa to ludzie którzy odeszli z osbety z powodu konfliktu z tamtejszym administratorem.

Wygląd forum Wiadro OS na przełomie lat 2007/2008.

Zauważyłem wtedy że na forum często zdarzają się dyskusje na tematy związane ogólnie z IT i ma to potencjał. W lutym 2008 roku narodził się pomysł zrobienia forum którego tematyka byłaby związana ogólnie z nowymi technologiami, betami itp. Strategia była bardzo prosta – zrobić polskie betaarchive i godnego następce winbety i osbety. Tak powstała pierwsza wersja sysbety otwarta 9 lutego 2008 roku.

Pierwsza wersja sysbety.

Skrypt na jakim działaliśmy to był ciekawy twór o nazwie phpBB by Pzemo. Stał się legendą jako mulący, podziurawiony i niezbyt bezpieczny, ale miał jedną fajną zaletę – działał, przy okazji zapewniając odpowiednią funkcjonalność. Darmowy mulący serwer z reklamami latem 2008 roku zmieniłem na xaa.pl który wtedy był świetny, szybki i bez reklam, płatny smsem chyba 7zł miesięcznie. Podpiąłem też domenę tk. W tej postaci forum przetrwało aż do grudnia 2008.

A co z użytkownikami? Nie będę owijał w bawełnę, nie licząc Moszeusza i redaktora Marka otaczali mnie kompletni idioci. Mu$er był dzieciakiem który miał w 2008 roku 9 lat a Pawełek był niezwykle konfliktowy i skłócony ze wszystkimi. Dlatego początki sysbety były niezwykle „żywiołowe” i „barwne”. Dodajmy to tego praktycznie brak zainteresowania ze strony kogokolwiek. Były czasy gdy post w shoutboxie ktoś napisał raz na tydzień a jakiś post zdarzał się raz na kilka dni. Późnym latem zarejestrowali się jedrekk, Ult1me i Onset, czyli trójka osób której chyba nie trzeba przedstawiać, oraz SzymekRak. Właśnie jedrekk zanim stał się drugim administratorem pomógł mi uporać się z pawełkiem dzięki czemu wywaliliśmy go z forum raz na zawsze oraz namówił mnie do zmiany skryptu na phpBB3. Tak powstała sysbeta 2.0.

Sysbeta 2.0 – Początek 2009r.

Forum istniało w tej wersji dość krótki czas, powodem był atak ludzi z Betaarchive w marcu 2009 roku. Co było tego powodem? Jak zwykle, debilizm nowych użytkowników którzy ich sprowokowali no i moje stare utarczki z hounselem. Podnieśliśmy się bardzo szybko dzięki backupom, ale wiedzieliśmy że forum nie może stać na tak popularnym skrypcie. Tak powstał pomysł stworzenia nowej wersji sysbety która była najbardziej udaną i najdłużej działającą jej wersją.

Sysbeta 3.0 – Polowa 2009r.

Kupiliśmy domenę pl, zmieniliśmy skrypt na świetne IPB 2.3.6, postawiliśmy bloga i galerię. Podczas ponad pół roku działania przybyło sporo nowych i ciekawych użytkowników, a wakacje 2009 roku były czasem ogromu postów (jak na tamte czasy, obecnie na techvortalu np. w maju 2012 roku było więcej postów niż wtedy na sysbecie przez całe wakacje). Sysbetę nakręcały wtedy dwie rzeczy – Scena longhornowa i projekt Sigma OS, oraz dopiero powstający Windows 7 który testowano dość intensywnie dzięki dużej ilości wycieków. Jako pierwsi w Polsce udostępniliśmy w iso wersji RC1 ze zintegrowanym spolszczeniem z buildu 7077 (oficjalne spolszczenie do RC1 jeszcze nie było dostępne). Także jako pierwsi przyczyniliśmy się do wycieku polskich iso wersji RTM (pod koniec lipca 2009).

Sysbeta latem 2009r. była na dobrej drodze do dalszego rozwoju i ewolucji w naprawdę duże forum z przyjazną atmosferą i wysokim poziomem dyskusji, skończyło się jednak inaczej. Co było przyczyną jej upadku? Co przyczyniło się do tego że forum musiało dwa razy przejść dość burzliwe „rebrandingi” by dopiero od 2010 roku rozwijać się ponownie? Postaram się odpowiedzieć na to w następnej części wspomnień.