Koniec wsparcia dla kart Geforce serii 6 i 7.

Nvidia zawsze znana była z dobrego wsparcia technicznego swoich produktów (pomijając zgrzyty typu Optimus pod Linuxem). Symbolem tego dobrego wsparcia były ciągle aktualizowane sterowniki nawet dla kart z 2003 roku. Niestety (a może stety) nie może to trwać wiecznie.

Wprawdzie wydane wczoraj najnowsze sterowniki R304 (306.23) zapewniają wsparcie dla kart serii Geforce 6 i 7, ale w changelogu jest adnotacja:

Zastrzeżenia dotyczące obsługi starszych układów: po udostępnieniu sterowników GeForce R304 wsparcie układów GPU z serii GeForce 6 i GeForce 7 zapewniane będzie w ramach wsparcia dla starszych produktów. Sterowniki GeForce R310 (kolejna rodzina sterowników) nie będą zapewniać obsługi wyżej wymienionych produktów.

Wydane właśnie sterowniki są więc ostatnimi z jakimi będą kompatybilne starsze karty. Mówi się także nieoficjalne o zaprzestaniu wsparcia także dla systemu Windows XP, co też byłoby zrozumiałym posunięciem ze strony nvidii. Mamy w końcu 2012 rok, a zarówno karty serii Geforce 6 i 7 jak i system Windows XP są delikatnie mówiąc zacofane technologicznie…

Bezpośrednie linki do wyżej wymienionych sterowników które zapewne przydadzą się wszystkim informatykom serwisującym komputery z Geforcami 6 i 7 w przyszłości:

Windows XP
Windows Vista, 7 i 8 x64
Windows Vista, 7 i 8 x64