Microsoft Surface – Skazany na sukces?

Dwa dni temu na tajwańskich targach Computex 2012 Microsoft zaprezentował własne tablety. Wydarzenie to odbiło się dość głośnym echem w wielu i blogach i portalach poświęconych IT a także w środowiskach bloggerów i dziennikarzy. Wielu ludziom może wydawać się dziwne że Microsoft produkuje sprzęt, ale ta korporacja posiada całkiem spory dział hardware, nikogo przecież nie dziwią drogie klawiatury i myszki z logiem Microsoftu. W tym artykule postaram się ocenić ich specyfikacje, możliwości i prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu przez te urządzenia. 

Mało kto wie ze Microsoft prezentował tablety, oparte jeszcze na Pentiumach M i Windows XP Tablet PC Edition na wiele lat zanim ludzie sikali pod siebie na myśl o nowym rewolucyjnym tablecie Apple…

Na początku zajmijmy się nazwą. Ludzie tacy jak my któzy śledzą nowości techniczne od kilku lat mogą być trochę zaskoczeni bo Microsoft Surface kojarzył się do tej pory z tym:

Microsoft Surface był w pierwotnej wersji wybajerzonym, cholernie drogim inteligentnym stołem z 40 calowym dotykowym ekranem który został zaprezentowany w pierwotnej wersji 5 lat temu (jak ten czas szybko leci) a więc jeszcze przed premierą Windows 7. Całkiem niedawno bo na początku 2011 roku zaprezentowano odświeżoną wersję tego nowoczesnego stolika. Jak widać Microsoft pracował nad ekranami dotykowymi jeszcze zanim Apple zaprezentowało ajfona i ajpada.

Widocznie Microsoft uznał że i tak nikt normalny nie skojarzy tej nazwy bo Surface w wersji stolikowej okazał się porażką (głównie ze względu na cenę) i nazwali tak samo nowy tablet.

Tablet z logiem Techvortalu! A nie, zaraz zaraz… to logo Windows 8….

Pominę kwestie wyglądu i wzornictwa i skupię się na elementach użytkowych, gdyż to kwestia gustu. Odnotuję jedynie ze logo „techvortalu” na tablecie wygląda komicznie. Świetnym bajerem jest pełna klawiatura QWERTY z touchpadem w formie osłony na ekran mającej tylko 3mm grubości i przypinanej na magnes. Urządzenie można sobie postawić dzięki stopce na stole, ale nie można korzystać z urządzenia z przypiętą klawiaturą na kolanach (chyba że rozłożonego jak zeszyt, co nie jest wygodne). Nie jest to jednak wielka wada bo Microsoft zrobił wiele w Windows 8 aby klawiatura i urządzenie wskazujące stały się tylko dodatkiem dla ekranu dotykowego. Złącze HDMI i pełnowymiarowe USB, a do tego czytnik kart- świetnie, bałem się że zrobią podobną rzecz jak w telefonach z Windows Phone, albo Apple ze swoimi urządzeniami w których praktycznie nic nie podłączysz a standardami złącz można się podetrzeć.

Fajna podpórka w stylu radzieckich konsol do gier, także z logiem Techvortalu…

Zgodnie z trendami jakimi idą inni producenci Microsoft postanowił wydać tablet w dwóch wersjach, pierwszej na architekturze ARM (Tegra 3) z Windows RT, a drugą na x86 (Ivy Bridge) z „dorosłym” Windows 8. Dlaczego użyłem określenia „dorosłym” w kontekście Windows w wersji x86? Ano uważam że Windows RT nigdy się nie przyjmie do poważnych zastosowań ze względu na swoje ograniczenia, chyba że Microsoft wyda kiedykolwiek jakieś SDK do robienia programów na ARM innych niż w Metro albo doda jakiś emulatorek x86 do systemu tak jak np. w Windowsach na IA64.

Jako że wersja z ARM odpada w przedbiegach i stanie się zabawką dla kotów pokroju iPada (i to na własne życzenie Microsoftu) przyjrzyjmy się wersji z procesorem x86. Microsoft zapewnia że znajdzie się tam jakiś Core i5 oparty na mikroarchitekturze Ivy Bridge, a wiec z całkiem fajną integrą Intela. Pozytywnie zaskakuje grubość urządzenia – 13,5mm w urządzeniu z procesorem x86! jak oni to zrobili? Zapewne ten i5 jest w jakiejś wersji ULV, ale i tak będzie kilkakrotnie wydajniejszy niż Atom. Nie chce mi się wierzyć że tam nie będzie żadnych otworów wentylacyjnych, minimalne TDP niskonapięciowych Ivy Bridge to 14W, tego się nie da odprowadzić samym radiatorem ani aluminiową obudową, zwłaszcza że wszystko zamknięte jest na niewiarygodnie małej przestrzeni. Jestem strasznie ciekaw jak będzie wyglądać kwestia chłodzenia, okaże się gdy urządzenia trafią do redaktorów np. w pclabie. Na pewno będzie to wydajne, ale czy chłodne i pobierające niewiele prądu i zapewniające długa pracę na baterii? Tam pracują ludzie w teorii mądrzejsi ode mnie więc pewnie rozwiązali ten problem np. wielgachną baterią.

Fajny płasko-cienki styl z pedalską czerwoną klawiaturą (na szczęście będą inne kolory do wyboru).

Full HD na 10 calach? Chcą bawić się z Apple z ich Retiną? Ich chyba porąbało. Rozumiem, z Metro UI nie będzie żadnych problemów ze wzgledu na specyfikę tego interfejsu (wielgachne czcionki) ale w trybie pulpitu mikroskopijne czcionki będą całkowicie nieczytelne. Microsoft to nie Apple które ma interfejs niezależny od rozdzielczości. Co prawda już w Windows 7 dodali całkiem sprawne skalowanie DPI ale wiele aplikacji nie skaluje się tak dobrze jak sam interfejs…

Czy tablet Microsoftu odniesie sukces? Wszystko zależy od ceny, jeśli wersja „pełna” z procesorem x86 będzie w cenie iPada 3 może z nim śmiało konkurować, może też być lepszym wyborem niż ultrabooki bo w przeciwieństwie do nich tablet Microsoftu posiada jednolitą konstrukcję i jest od nich o wiele mniejszy zapewniając jednocześnie podobną specyfikację i wygodę pracy dzięki interfejsowi w końcu dostosowanym do ekranów dotykowych. Jest to jedyne pole do popisu dla Windows 8 i jedna z ostatnich szans Microsoftu na odbicie się z marazmu w cieniu Apple. Jeśli te tablety się nie przyjmą to pozostanie im tylko Xbox oraz ludzie którzy ciągle będą kupować Windows 7…