AM-DX cz. 3 – Anteny

W serii artykułów o radiowym hobby jest to już trzeci wpis. Dziś pomówię o najciekawszych rodzajach anten, a także powiem, które z nich należy stosować w danych pasmach i warunkach, aby uzyskać najlepszy odbiór. Zapraszam do lektury!

 

 

Anteny wbudowane w odbiorniki

Antena ferrytowa

Jest to po prostu cewka nawinięta na pręcie ferrytowym. Działa na zakresach fal długich i średnich. Były odbiorniki, w których antena ferrytowa odbierała również fale krótkie, jednak z raczej mizernym skutkiem. Na falach długich i średnich spisuje się jednak całkiem dobrze, pozwalając w nocy na odbiór stacji zagranicznych z dobrym rezultatem. Jest dość kierunkowa.

Antena teleskopowa

W przenośnych odbiornikach KF służy do odbioru fal krótkich i ultrakrótkich. Wbrew pozorom sprawuje się dość dobrze na paśmie KF, pozwalając w sprzyjających warunkach na odbiór DX-owy. Nie jest kierunkowa. Nie radzi sobie niestety z silnymi zakłóceniami, tak więc jeśli takowe u nas występują, należy zaopatrzyć się w inną antenę z gamy wymienionych poniżej.

Anteny dodatkowe/zewnętrzne

Drut

Jeśli posiadamy odbiornik KF-owy średniej klasy, taka antena będzie do niego najlepsza, ponieważ poprawi odbiór, ale go nie przeładuje. W takim przypadku optymalna długość to 1,5-3m. Do wykonania takiej anteny możemy wykorzystać praktycznie wszystko. Ja polecam stalową linkę do prania – jest odporna na warunki atmosferyczne i daje dobre rezultaty. Antenę drutową rozwieszamy możliwie blisko okna, lub – jeśli to możliwe – na zewnątrz.

Długi drut

Antena do lepszych odbiorników. Tak jak wymieniony wyżej „krótki drut”, długi drut również jest anteną nierezonansową, tzn. sprawdzi się na każdym paśmie KF. Można go wykonać w każdej długości. Najczęściej stosuje się od 10 do 100m. Najdłuższe anteny tego typu mogą również działać dobrze na falach średnich i długich. Do takiej anteny dobrze jest wykonać dodatkowo balun 9:1, który pozwoli na doprowadzenie sygnału kablem koncentrycznym, a także uziemienie, co z kolei zmniejszy poziom szumów. Opis budowy znajduje się tutaj: http://www.m0ukd.com/Magnetic_Long_Wire_UnUn/

Antena magnetyczna

Taką antenę można wykonać na pasma fal długich, średnich i krótkich, choć najczęściej stosuje się ją tylko na pierwszych dwóch pasmach. Jest to bardzo duża cewka (dla fal długich ok. 1m, dla średnich ok. 60-70cm) z kondensatorem zmiennym (dla tych dwóch zakresów sprawdza się łatwo dostępny 2x450pF). Najtańszym sposobem na zdobycie przewodu do nawinięcia anteny jest odseparowanie przewodów ze skrętki UTP. Antena jest bardzo mocno kierunkowa i daje świetne rezultaty w odbiorze. W dzień odbiór fal długich na takiej antenie jest niemal identyczny jak w nocy na antenie ferrytowej. Z taką anteną można liczyć na ciekawe DX-y, mi udało się odebrać Islandię i Turkmenistan.

Antena Beverage

Swoją nazwę wzięła od nazwiska twórcy – Harolda Beverage’a. Jest to drut o długości równiej podwojonej długości fali rozwieszony ok. metra nad ziemią. Na końcu uziemia się antenę przez opornik ok. 300 Ohm. Podłączenie do odbiornika wykonuje się przez poniższy balun:

http://abc.wlodawa.pl/~sp8gsc/Anteny/Konstrukcje/transformator%20beverage.jpg

Jest to świetna antena do DX-u na wszystkich pasmach, głównie ze względu na kierunkowość i eliminację zakłóceń. Niestety, wymaga dużej ilości miejsca ze względu na duże wymiary (nie ma sensu wykonywać takiej anteny krótszej niż 100m).

Jaką antenę zastosować?

Jeśli posiadamy prosty odbiornik i chcemy poprawić odbiór KF, najlepiej zastosować krótki drut. Możemy też poprawić odbiór fal średnich i długich anteną magnetyczną. Mając bardziej zaawansowany odbiornik, stosujemy długi drut lub Beverage do KF, natomiast na falach średnich i długich w takim odbiorniku również sprawdzi się antena magnetyczna.

W tym wpisie o antenach zbliżam się już do końca. Czekam oczywiście na pytania, uwagi i komentarze. W następnym odcinku zajmę się rodzajami transmisji stosowanymi na KF.

73!