Haiku Release 1 Alpha 4 wydane

Dzisiaj ukazała się czwarta oficjalna alpha Haiku, po roku i czterech miesiącach od ostatniej. Głównym celem tego wydania jest zapewnienie deweloperom i entuzjastom relatywnie stabilnej wersji dla testów i rozwoju oprogramowania. Z systemem zintegrowane są, rzecz jasna, różne narzędzia deweloperskie, by w tym pomóc. Twórcy Haiku nie próżnowali przez cały ten czas, tak więc lista zmian jest dość spora. Poprawiono ponad 1000 błędów, KDL (debugger jądra) zyskał możliwość generowania kodów QR. Pojawiły się też ulepszenia w kwestii obsługi NTFS, czy BFS, jak również płyt Blu-ray. Pozwolę sobie w tym wpisie pokrótce opowiedzieć o owych zmianach.

Jak już wspomniałem, od poprzedniej alfy poprawiono ponad 1000 błędów. Ponad 100 z nich odkryto przy użyciu Coverity. W kwestii połączeń bezprzewodowych (Wi-Fi), pojawiła się obsługa WPA/WPA2. Zmiany są również widoczne w przypadku wsparcia dla sprzętu, pojawiły się bowiem sterowniki do większości kart Radeon HD, jak również Intel Extreme, sterowniki kart sieciowych, poprawki do obsługi kontrolera USB OHCI, czy PS/2, płyt Blu-ray (UDF 2.50), procesorów Sandy Bridge oraz lepsze wykrywanie nazw procesorów AMD i Intela. Dodano sterownik sieciowy pcnet, który przydaje się, gdy uruchamiamy Haiku w VirtualBoksie. Pojawiła się natywna aplikacja do debuggowania (Debugger), narzędzie pomagające w przełączaniu się między różnymi układami klawiatury (KeymapSwitcher), 10 kanałowy equalizer, oraz nowy wygaszacz ekranu – GLife. Zaktualizowany został port WebKita, dzięki czemu renderowanie stron w natywnej przeglądarce WebPositive, zostało bardzo poprawione. Doszły też poprawki do funkcji takich jak StackAndTile (metoda zarządzania oknami), oraz wstępne wsparcie dla IPv6. System plików BFS już aż tak się nie sypie, jako że pojawiły się nowe narzędzia dla wykrywania i naprawiania błędów. Haiku obsługuje też bardzo duże dysk i partycje (nawet ponad 63 TB). Poprawiono obsługę pamięci wirtualnej, oraz załatano wiele potencjalnych wycieków pamięci. KDL został ulepszony i wyposażony w nowe narzędzia do debugowania (wspomniany już generator kodów QR). Na dokładkę, rozbudowano obsługę POSIX, zaktualizowano GCC4 do wersji 4.6.3 oraz dodano Mesę3D 7.8.2.

Wciąż brakuje menedżera pakietów, tak samo jak wcześniej, pozostaje nam posłużyć się skryptem 'installoptionalpackage’.

Ze znanych problemów, niestety LiveCD ma problemy z wydajnością, ze względu na wykonywanie pewnych operacji w tle, które są wymagane do działania systemu. Uruchamianie systemu na maszynach jednordzeniowych w trybie awaryjnym, może skończyć się zawiechą Deskbara. Mimo, że poprawiono renderowanie czcionek, nadal kod związany wygładzaniem (subpixel rendering) nie jest używany. Gdy tylko sytuacja się zmieni, kod ten zostanie ponownie włączony dla oficjalnych wydań. ACPI, które jest domyślnie włączone, może powodować problemy na pewnym sprzęcie. Ale zawsze można je wyłączyć. Bootloader czasami lubi się zawieszać (kwestia sprzętu). Mogą pojawić się aplikacje, które nie są do końca przetłumaczone. Instalacja firmware dla pewnych kart Wi-Fi (Broadcom 43xx, Intel ipw2100 i ipw2200, Marvell 88W8335) musi zostać wykonana ręcznie. Tymczasowym rozwiązaniem jest skrypt, który odwala całą brudną robotę za nas (’install-wifi-firmwares.sh’). Sieć nieźle muli na niektórych kartach Marvell Yukon. Obsługa IMAP została wyłączona w tym wydaniu, ponieważ lubi się brickować (istnieje ryzyko utraty danych po stronie serwera). Ze względu na ograniczenia rozmiaru płyt, pewne narzędzia deweloperskie zostały usunięte, jednakże można śmiało doinstalować je przy użyciu 'installoptionalpackage’.

Na koniec, zachęcam do testowania, miłej zabawy!