Historia techvortalu. Część 2 – Betaforum.

Oto dalszy ciąg historii naszego forum. Opiszę w nim m.in krótką ale ciekawą historię kolejnej próby zrobienia polskiego Betaarchive, czyli projektów betanews, betaforum i rebranding sysbety.

Wrzesień 2009 roku zapamiętałem z kilku powodów. Był to okres szaleńczej ekspansji Windows 7 który zaraz po wycieku RTM a jeszcze przed oficjalną premierą w listopadzie miał u nas już większy udział niż XP i Vista. Nikt już nie pasjonował się kolejnymi buildami jak jeszcze 2 miesiące wcześniej tylko po prostu używał RTM. Był to także czas zawieszenia projektu Sigma OS. Dwa największe źródła tworzące ruch i dyskusje na sysbecie „wyschły”. Koniec wakacji spowodował w dodatku depresyjną atmosferę i drastyczny spadek ruchu. Użytkownicy których wcześniej łączyły wspólne idee i tematy zaczęli być ze sobą coraz bardziej skłóceni.

W takich właśnie okolicznościach postanowiliśmy z Jędrkiem zupełnie odmienić wszystko co było związane ze sprawami technicznymi. Na pierwszy ogień poszedł serwer dedykowany z OVH który miał wtedy potężne parametry w stosunku do naszych wymagań. Pentium Dual Core, 2GB Ramu, Dysk 500GB i Debian Lenny a później odpowiednio Server 2008 R1 i Server 2003 R2. Czemu dobór systemów był tak idiotyczny? Na IIS nie działała strona serwera tibii z którego utrzymywał się dedyk (tak, utrzymywaliśmy się dzięki idiotom grającym w to). Server 2008 R2 nie instalował się nie wiedzieć czemu (w OVH naprawiono ten błąd dużo później), a Apache pod Windows miał problemy na czymkolwiek nowszym niż Server 2003. Gdyby tą profesjonalną konfigurację serwera teraz widział Mateusz, Jędrek, albo pan Łukasz to by popękali ze śmiechu. No cóż, wtedy dopiero się uczyliśmy.

Nie zmienia to faktu że nowy serwer był ogromnym postępem i dał olbrzymiego „kopa” w działaniu forum, wprowadzono serwer ftp, plany radia internetowego i innych dodatkowych usług. Mieliśmy już wtedy strategie działania którą do tej pory uparcie realizujemy a która „wypala” dopiero od tego roku, czyli m.in otoczenie forum dodatkowymi usługami.

Ukoronowaniem zmian jakie wprowadziliśmy wtedy był skrypt który był największą rewolucją i zaryzykuje stwierdzenie że był to najfajniejszy skrypt w historii sysbety i techvortalu razem wziętych. SMF 4.0 RC obładowany wieloma ciekawyni dodatkami m.in SimplePortalem który w doskonały sposób integrował Portal/Blog z forum. Niestety nowa wersja sysbety nigdy nie wyszła z fazy beta…

Portal sysbety w wersji 4.0

Forum sysbety w wersji 4.0.

Zmiany nie wszystkim użytkownikom przypadły do gustu, wybuchały coraz większe afery i kłótnie z idiotami. „Marek” takich jak Dragon czy damian-Win2000 nie muszę chyba przedstawiać. Forum gasło w oczach. Z pomocą przyszła nam ekipa Łukasza i Dominika, oraz pomysł fuzji i rebrandingu sysbety wraz z dołączeniem jej do rozwijającego się projektu betanews jako betaforum. W ten sposób sysbeta.pl została zamknięta 6 października 2009 roku. Tak powstał prawdopodobnie najbardziej niezwykły i niecodzienny projekt w polskim Internecie w tamtym okresie…

Projekt zakończył się wielką katastrofą która ciążyła na nim jak wyrok już w momencie jego startu. Niewykonalne w tamtym okresie było połączenie dwóch tak odmiennych ekip i społeczności. Betanews i Betaforum z różnymi ekipami coraz bardziej się od siebie oddalały, podziały następowały także na samym forum wśród dawnej ekipy. Próbowaliśmy wtedy połączyć to wszystko żeby jakoś trzymało się kupy i pewnie by się udało gdyby nie kilku dzieciaków którzy swoim debilizmem wszystko popsuli.

Wygląd betaforum w wersji 1.1. Można powiedzieć o nim wiele, ale trzeba przyznać że wygląd był śliczny. To były czasy gdzie nikt jeszcze nie myślał o Metro UI.

Nigdy wcześniej nie prezentowany publicznie koncept nigdy nieukończonej wersji 2.0 portalu betanews.pl

Skończyło się na tym że na początku 2010 roku z Betaforum które odstraszało od siebie ciągłymi konfliktami odeszli niemal wszyscy i „martwe” forum zostało zamknięte. Ja kombinowałem nad rozpoczęciem wszystkiego od nowa szukając zupełnie nowej ekipy i dopracowywałem Sysbetę 5.0 opartą na skrypcie Betaforum zaszytą głeboko na moim pipniczu, a Jędrekk, Onset i Ult1me otworzyli TechVortal 1.0…

Jak to wszystko  połączyło się do kupy? O tym napiszę w ostatniej części historii dotyczącej już konkretnie Techvortalu.