Historia techvortalu. Część 3 – Czasy najnowsze

Oto trzecia i ostatnia część historii Techvortalu gdzie opiszę nasze najnowsze dzieje które już z pewnością pamięta większość z was. Zapraszam do czytania m.in ze względu na nigdy nie pokazywane koncepty nowych wersji, niektóre z nich weszły w życie, inne nie. Opowiem także o ciekawych epizodach i szczegółach naszej działalności.

Początek 2010 to w wyniku tej całej wcześniejszej zawieruchy podział forum na dwa oddzielne projekty, z tą samą bazą danych. Ja w domowym zaciszu eksperymentowałem najpierw nad sysbetą 4.1 która miała kontynuować doskonałą i chwaloną przez każdego linię opartą na SMF, podczas gdy Jędrekk, Onset i Ult1me otworzyli Techvortal 1.0, także oparty na SMF z bazą przekonwertowaną z dawnego betaforum. Skąd wziął się pomysł na nazwe Techvortal? Zapytajcie Jędrka. Koncepcja wywodzi się z czasów kiedy tego typu for technologicznych była cała masa. Do czasów obecnych z tego co wiem przetrwał jedynie techvortal, a powody dla których tak się stało są materiałem na osobny artykuł. Mam wrażenie że powoli tematyka technologii traci pasjonatów i swoją „duszę”.

Wygląd Techvortalu 1.0

Na początku ferii zimowych postanowiłem rozpocząć wszystko od nowa sam i zdobywać od nowa użytkowników których odstraszyły ciągłe kłótnie, wojny i intrygi. Dysponowałem jeszcze serwerem VPS na pipni.cz, który wtedy powiększył pamięć ram maszyn do 512MB dając możliwość całkiem szybkiego hostowania forum. 7GB miejsca dawało możliwości nawet małego ftp. Forum oparłem o bazę i skrypt betanews (phpBB3), a jedyną różnica było logo i ciemniejszy kolor tła. Do tego wszystkiego dodatkiem był blog na wordpressie. Co ciekawe jednym z pierwszych artykułów był test Opery w wersji 10 Beta, niemal trzy lata później jednym z pierwszych artykułów na nowym blogu techvortalu był test Opery tyle że już w wersji 12 Beta 😉 Tak powstała ostatnia wersja sysbety która działała jednak tylko 2 dni zanim administracja techvortalu nie ściągnęła mnie ponownie aby złożyć to wszystko do kupy.

Zdecydowaliśmy wtedy podczas jednej długiej konferencji o kształcie techvortalu, założenia te istnieją do dzisiaj. Mimo różnych poglądów postanowiliśmy zjednoczyć się w imię naszej pasji jaką jest miłość do technologii i sprawić ze techvortal nie będzie nakierowany tylko na jeden punkt widzenia. Od dawna ścierają się tu rożne opinie, a każdy z nas za pomocą dyskusji wnosi coś świeżego. Techvortal miał stać opiniotwórczą społecznością niezależnych ludzi związanych z nowoczesną technologia i to na długo przed popularyzacją tworów typu vbeta, gadżetomania, osnews czy spidersweb. Ustaliliśmy także że skryptem forum będzie phpBB3, który bardzo polubiłem, a po modyfikacjach jeszcze z czasów betaforum można było uznać tą podstawę za dojrzałą i dopracowaną. Tak powstał Techvortal 2.0.

Wygląd Techvortalu 2.0

Plan wdrożenia wersji 2.0 był prosty – brak planu. Zrobiliśmy wtedy szaloną rzecz konwertując po raz n-ty tę samą bazę która i tak była pełna błędów. Do dzisiaj zastanawiam się jakim cudem nam to się udało. Mimo wielu problemów technicznych forum jakoś działało, starzy użytkownicy szybko wrócili, a dołączyli przy okazji jeszcze nowi (m.in Pisarz). Kanał IRC znów odżył dyskusjami do białego rana co weekend, wykształciła się bardzo szybko specyficzna atmosfera forum, które jak za dawnych lat żyło swoim życiem m.in spekulacjami o Windows 8 kiedy jeszcze mało kto przesiadł się na Windows 7. Po raz pierwszy od bardzo dawna mogliśmy spokojnie się rozwijać, dyskutować i snuć plany na przyszłość. W maju 2010 roku forum zostało zaktualizowane do wersji 2.1. W tamtym czasie pod względem technicznym zajmowałem się głównie poprawkami i czyszczeniem bazy danych po setkach konwersji. Już miesiąc później zacieśniona współpraca z Onsetem zaowocowała wielką premierą Techvortalu 3.0 który pod wieloma względami był rewolucyjny.

Portal Techvortalu 3.0 podczas testów.

Forum w wersji 3.0. Ostatnia wielokolorowa wersja stylu Techvortalu, pierwsza nieco toporna jeszcze próba realizacji shoutboxa z boku w phpBB3.

Był to pierwszy i ostatni pomysł pełnej integracji forum z portalem opartym na joomli, który był bardzo dobrze przygotowany. Na forum dodano m.in opcje Shoutboxa na pełnym ekranie, lekko zmieniono kolorystykę, oraz jeszcze bardziej zoptymalizowano działanie i usunięto już ostatnie pozostałości z konwersji. W tamtym okresie po wielu przejściach Ult1me znów został administratorem. Wersja 3.0 mimo swojej rewolucyjności miała kilka słabych punktów technicznych. Pomysły wprowadzone w tej wersji wyprzedziły swój czas i nasze możliwości głównie z powodu obciążenia serwera. Problemem techvortalu od początku istnienia był brak odpowiedniego serwera z powodu braku funduszy (od zawsze byliśmy non-profit). Przez prawie całą pierwszą połowę 2010 roku migrowaliśmy miedzy coraz bardziej zamulonymi pipni.cz i proserwer.pl, a wraz z premierą wersji 3.0 skorzystaliśmy ze świetnego intovps (2 rdzenie przydzielone z Q8400, 2GB Ram, 20GB miejsca, Debian 6.0). Zakładaliśmy wtedy że będziemy utrzymywać serwer ze sprzedaży kont shell i ftp, jednak pomysł ten nie wypalił i już na początku sierpnia gdy skończyły się pieniądze byliśmy bez serwera. Był to jeden z największych kryzysów techvortalu gdy forum nie działało prawie 2 tygodnie, a my zastanawialiśmy się czy w ogóle podniesiemy się ponownie.

Dzięki pomocy raficzka74 który sfinansował nam wtedy serwer na glowanet.pl (za co do dzisiaj ma u nas specjalne przywileje i naszą dozgonną wdzięczność) mogliśmy po 12 dniach znów uruchomić techvortal, jednak bez portalu który wrócił w formie bloga dopiero niedawno. Most phpbb3 – joomla spowalniał forum powodując różne problemy przy okazji mocno obciążając serwer. Forum działało sobie w niezmienionym stanie aż do ferii świątecznych na przełomie lat 2010/2011 kiedy to Ult1me wyszedł z inicjatywą zmian. Stworzyliśmy wtedy testową domenę zadupieinternetu.pl (teraz już nic tam nie ma, obecnie mamy do testów nowych wersji beta.techvortal.pl). Po dwóch miesiącach testów i wprowadzania zmian powstał Techvortal Anna. Postanowiliśmy wtedy że zamiast numerkami będziemy oznaczali nowe wersje Techvortalu damskimi imionami (wpadliśmy na ten pomysł wcześniej niż Nokia nazywając tak dogorywający Symbian). W nowej wersji wprowadziliśmy SEO Mod co w końcu poprawiło nasze indeksowanie w Google i dodano kolejne bajery techniczne oraz zaktualizowało i zoptymalizowało sporo komponentów. Pojawiła się koncepcja minimalizmu, pierwsze nieśmiałe próby wprowadzenia Metro (rangi tekstowe, przyciski). Przypominam że było to na prawie rok przed Wersją Developer Preview Windowsa 8.

Wygląd forum w wersji 3.1 (Anna).

Forum w tej udanej wersji działało aż do maja 2011 kiedy dzięki długiemu weekendowi postanowiliśmy wprowadzić większe zmiany. Nowy styl w konwencji Metro UI z elementami w AJAX i HTML5, integracje z Facebookiem i kilka bajerów technicznych. Zrezygnowaliśmy ze współpracy z glowanetem który był tak powolny że forum było nie do użytku a ignorancja tamtejszego admina wzbudzała mnie do szewskiej pasji. Po jakimś czasie podjęliśmy współpracę z Piwollem który zaoferował nam bardzo porządny VPS co rozwiązało częściowo nasze problemy. Tak powstał Techvortal Lidia wraz z naszą piękną autorską interpretacją Metro. Wtedy także powstało logo które potem od nas zgapił Microsoft w Windows 8 😉

Techvortal Lidia

Wczesny koncept loga techvortalu robiony przez Ult1ma zanim wpadliśmy na pomysł nawiązania do „kwadracików” z poprzednich wersji.

Techvortal działał w tej postaci prawie rok. Był to bardzo spokojny okres w którym skupialiśmy się na dyskutowaniu. We wrześniu 2011 roku przeszliśmy nieudaną fuzję z pc-fachowiec.pl, tamtejsza niedojrzała społeczność rozpadła się podczas gdy my wyszliśmy z tego z obronną ręką i kilkoma nowymi użytkownikami.

Concept art Lidii robiony przez Onseta. Obecny Techvortal zawiera wiele pomysłów z tych koncepcji.

W połowie lutego tego roku ponownie nawiązaliśmy współpracę z Łukaszem. Rozpoczęliśmy eksperymenty m.in z Windows Server i radiem. Na początku naszą maszyną miał być serwer z dwoma dwurdzeniowymi Opteronami z 16GB Ramu i 320GB dyskiem, jednak najpierw nie mogliśmy sobie poradzić ze stratami wydajności w VMware Server, potem podczas prób testów na real HW maszyna odmówiła dalszej współpracy i zaimprowizowaliśmy maszynę wirtualną na serwerze z Athlonem x4. Po wielu morderczych próbach i brickach uruchomiliśmy pierwszą wersje serwera, a wraz z nim nową aktualną obecnie wersje forum ze znacznie ulepszonym stylem Metro częściowo bazującym na koncepcjach Onseta. Miesiąc później uruchomiliśmy zapowiadany od dawna blog jako kolejną usługę, został także wznowiony projekt Sigma OS dzięki odkryciu jeszcze kilku fajnych rzeczy które warto by zrobić w Longhornie 4074 ostateczne kończąc historię modyfikacji tego systemu.

Obecny wygląd Techvortalu

Oto diagram przedstawiający podsumowanie tej całej zagmatwanej historii:

W chwili obecnej rozwijamy się eksperymentując z coraz to nowymi funkcjonalności m.in serwisem uploadu plików. Szukamy nowych użytkowników dla których technologia tak samo jak dla nas jest sposobem wyrażania siebie. Wypełniamy dalej naszą misję testowania technologii o których nikt jeszcze nie słyszał i odkurzania tych już dawno zapomnianych. Patrzymy z nadzieją w przyszłość i z sentymentem w przeszłość…