System Zarządzania Wystawą ExMan okiem informatyka – część 1

System Zarządzania Wystawą dalej będzie określony jako SZW 😉

Witajcie! Dziś padł traf na wpis wyjątkowo specjalistyczny i nietypowy, ale myślę, że wiele osób będzie zainteresowanych jak działa… SZW. Z racji tego, że mam przyjemność dorabiać sobie w pewnym interaktywnym kieleckim muzeum (przypominającym nieco Muzeum Powstania Warszawskiego) mam też przyjemność obcować na co dzień z główną częścią pewnego specyficznego oprogramowania – część ta to ekrany wyświetlające informacje różnego rodzaju i zabytki – zarówno na komputerach PC z ekranami dotykowymi jak i bez, a także na przystawkach telewizyjnych i urządzeniach audio. Od dłuższego czasu chciałem jednak opisać to, jak ten system wygląda wewnątrz, od strony informatycznej – stąd też pomysł na ten artykuł.

Niestety, Ex-Man (nasz SZW o którym bardzo mało wiadomo w Internecie) jest dość dobrze zabezpieczony – ekspozycja ma wydzielone dwie sieci WiFi – jedna jest od samej ekspozycji i nazywa się… Ekspozycja, druga zaś to ex-man-spot z dostępem do sieci (dlatego, że czasami coś pada, a za to odpowiada zewnętrzna firma z Krakowa – i oni się łączą i nam to naprawiają; drobne rzeczy robimy sami…).

2013-03-24 13.48.44

Obie sieci oczywiście są zabezpieczone hasłem, tak samo jak ACP SZW. Jedyne miejsce, gdzie zostało hasło zapisane i miałem dość swobodny dostęp do tak strzeżonej rzeczy to… tablet. Tak, historycy-przewodnicy mają do swojej dyspozycji tablet Prestigio z Androidem 4.0 który jest swego rodzaju centrum zarządzania SZW. Z niego też będą pochodzić wszystkie kolejne zdjęcia (bo urządzenie nie jest zrootowane i nie było możliwości utworzenia screenów, tak więc zdjęcia wykonywałem telefonem – kolejne uroki zabezpieczeń…)

Pierwszy ekran jaki widzimy po zalogowaniu to 'Urządzenia’ – ogółem kart-ekranów jest pięć:

Urządzenia – odpowiada za zarządzanie urządzeniami podłączonymi do SZW

Testy – wykonuje testy diagnostyczne poszczególnych urządzeń (tam w godzinach pracy przecież wchodził nie będę, prawda?)

Mapa – pokazuje rozmieszczenie wszystkich urządzeń SZW na mapie budynku

Harmonogram – zarządza ustawieniem godzin i dni pokazywania ekspozycji i ewentualnymi wyjątkami

Ustawienia – ustawienia i aktualizacja samego ExMana.

 

2013-03-24 13.45.15

 

Ogółem sam SZW przypomina wyglądem trochę Metro/Modern UI, tylko serio – jestznacznie ładniejsze. Sami zresztą oceńcie.

2013-03-24 13.45.02

Oczywiście na tym się nie kończy, można kliknąć 'więcej’! Poniżej kilka screenów z ekranów z opcji lewego sidebara:

2013-03-24 13.45.33 2013-03-24 13.45.47

(btw, z tego co zauważyłem kiedyś to te .exe to pliki flash’a)

Fajnie to wygląda, jak się da 'uruchom eksporatora windows’ i akurat się przechodzi koło ekspozycji – komputery stoją w większości na Windows 7 Professional choć i Ubuntu bodaj 12.04 się znajdzie!

W zanadrzu mamy jeszcze takie sprzęty:

(co ciekawe, prócz Eee Box PC mamy też komputery Della z i3 Sandy-Bridge)

2013-03-24 13.48.05 2013-03-24 13.48.23

 

koniec części 1 😉 Jutro pojawi się reszta artykułu tutaj!