Windows 8.1 Build 9385 – Test

Logo Windows 8Czas na test nowego wycieku nowego Windows. System jest nadal w bardzo wczesnej fazie rozwojowej i średnio nadaje się do użytkowania, ale możemy zobaczyć sporą liczbę poprawek względem poprzednich wycieków dzięki czemu lepiej widać kierunek rozwoju następcy Ósemki. Zapraszam do czytania.

Jeszcze bardziej zaskakującą rzeczą niż wycieki jest fakt że każdy z nich miał miejsce na kilku małych polskich forach m.in na Techvortalu. Wiemy kto jest źródłem wycieku i znamy tego człowieka 🙂 Ostatni leak build 9385 miał źródło na portalu winleaked.pl (którego jesteśmy współtwórcami), forum winclub.pl oraz pewnym rosyjskim forum. Swoją drogą forum winclub.pl jest doskonałą analogią do tego co dzieje się w europie zachodniej z imigrantami, bo po polsku posty pisze tam już mniejszość ludzi mimo że to polskie forum 😉

Zajmijmy się samym obrazem instalacyjnym tego wycieku. Jest on nieoficjalny i wielojęzyczny, zawiera języki polski, angielski i rosyjski. Mimo iż podczas zabawy przypominają się czasy sysbety i modyfikacji bet Windows 7 to odradzam instalację tego buildu po polsku, gdyż mui nie jest oficjalne, jest oparte na nieco zmodyfikowanych plikach językowych Windows 8 RTM. Trzeba jednak przyznać że to spolszczenie jest przygotowane całkiem nieźle, można się nim pobawić w wolnym czasie. Szczerze mówiąc spolszczenie to jest najciekawszą rzeczą tego buildu bo nie różni się on praktycznie niczym od poprzedniego wycieku 9374. Postaram się jednak opisać zmiany względem poprzedniego mojego testu czyli buildu 9364.

Kafel 9385-2013-05-01-17-40-21 9385_leak1_pl

Zgodnie z moimi domysłami w teście starszego buildu Windows Blue stał się Windowsem 8.1, będzie więc to swego rodzaju „premium service pack” dla Windows 8. Ciekawe ile coś takiego będzie kosztowało.

Build został skompilowany 15 kwietnia, czyli nieco ponad 2 tygodnie temu i dokładnie miesiąc po pierwszym wycieku czyli 9364. Pełen build tag to 9385.0.FBL_PARTNER_OUT17.130415-2049. Warto zauważyć że wyciekają buildy tylko przeznaczone dla partnerów OEM którzy mają dostęp do TAP które mają fbl_partner_outXX w build tagu. Wyciekł do tej pory już out13 (9364), out14 (9369) i out15 (9374). Out16 (9379) został pominięty, zapewne z powodu braku żadnych widocznych zmian względem 9374. Wycieków jest już więcej niż w przypadku Windows 8 podczas jego całego rozwoju 🙂

Co zmieniło się w tym buildzie względem poprzednich? Przede wszystkim nowsze buildy są stabilniejsze od 9364. Build 9369 to jedyny wyciek 64 bitowy, dowiedzieliśmy się dzięki niemu że Microsoft planuje dołączyć ReFS także do klienckiej wersji Windows i pracuje nad prawdziwym następcą NTFS który będzie nieco udoskonalonym ReFS i na razie zwie się BaseFS.

Skoro już mówimy o czymś innym niż Kafle to Microsoft planuje jakieś zmiany w jądrze o czym świadczą odwołania do modułu „MinKernel”. Czas pokaże czym ma być ten Mini Kernel, podobno to ujednolicona struktura jąder systemów Windows Phone, Windows i Xboxa.

Z systemem zintegrowano desktopowego SkyDrive ale na razie nie działa on poprawnie tak samo jak cokolwiek w nowym Modern UI związanego z pochmurnym dyskiem.

refs_nie86

Taki komunikat pojawia się gdy chcemy otworzyć partycje ReFS pod 32 bitową wersją Windows 8.1. Ciekawe czy Microsoft przeportuje ten system plików na tę platformę w następnych kompilacjach.

Zmiany w Modern UI są bardzo dynamiczne w przeciwieństwie do pulpitu który nie zmienił się absolutnie wcale. W buildzie 9369 dodano przycisk na dole ekranu start który umożliwia przejście do listy wszystkich zainstalowanych aplikacji, funkcja usunięta w 9364 została więc uzupełniona w inny, według mnie lepszy sposób niż w Windows 8. Do listy wszystkich aplikacji można wygodnie dostać się przez przesunięcie palcem w dół na ekranie dotykowym (analogiczne do przesunięcia w bok w Windows Phone). Przycisk to ukłon dla posiadaczy normalnych komputerów (aż dziw bierze że jeszcze o nas pamiętają). Wadą tego rozwiązania jest to że trzeba będzie przyzwyczaić się do tego gdzie znajduje się ta często używana opcja bo została przeniesiona w inne miejsce względem Windows 8.

Ekran Start w buildzie 9385.

Ekran Start w buildzie 9385.

Nowsze buildy zawierają także działający menedżer plików w Modern UI czyli aplikację „Files”. Pozwala na podstawowe operacje na plikach i byłby nawet ok gdyby nie pewien drobny „szczegół. Aplikacje w Modern UI nie mają dostępu do uprawnień administratora, więc możemy jedynie modyfikować pliki znajdujące się w naszym katalogu co sprawia że jak na razie ten menedżer plików jest bezużyteczny. Przynajmniej na razie… Wróbelki ćwierkają że Microsoft ma znacznie rozszerzyć API WinRT m.in dać w końcu możliwość uruchamiania aplikacji jako administrator. Jeśli tak byłoby wspaniale bo oznaczałoby to koniec aplikacji tylko dla debili. Warto dodać że wśród zapowiedzi planowanej funkcjonalności w Windows 8.1 jest przeniesienie Windows Defendera do Modern UI. Już w obecnych buidach znajdują się odwołania do niego.

Po co komu menedżer plików który może działać jedynie w obrębie katalogu uzytkownika?

Po co komu menedżer plików który może działać jedynie w obrębie katalogu uzytkownika?

W nowszych buidach działa już od razu nowa wyszukiwarka która komponuje się z lekko zmienionym ekranem start. Pozwala na wyświetlenie podpowiedzi i wyników wyszukiwania w dowolnej appce, a nawet na pulpicie. Ma także integrować podpowiedzi wyszukiwania z Binga. Wadą duetu wyszukiwarka + nowy start screen jest to że wpisanie nazwy aplikacji od razu na ekranie startowym nie przeniesie nas od razu do listy z aplikacjami których nazwa pasuje do wyszukiwania. Zamiast tego pojawią się podpowiedzi z boku.

Kafel 9385-2013-05-02-00-59-39 Kafel 9385-2013-05-02-01-00-04

W Modern UI pojawiło się też kilka drobnych ale bardzo dobrych zmian. Gdy instalujemy jakiś program desktopowy nie jest on automatycznie przypinany do start screena tak jak w Windows 8. Zamiast tego jest on na liście wszystkich aplikacji wyróżniony opisem „NEW”. Dzięki temu nie będziemy mieli śmietnika na ekranie start. Naprawiono też wyświetlanie ikon desktopowych aplikacji gdy mamy ustawiony mały kafelek. Wygląda to już naprawdę fajnie, a nowe rozmiary kafli w połączeniu z nowymi funkcjami sprawią że będzie sens używać ekranu start jako launchera programów, zwłaszcza że są pogłoski że Microsoft chce przywrócić przycisk start, rozwiązać problem wkurwiających aktywnych rogów i dać opcję logowania się bezpośrednio na pulpit. To że idą po rozum do głowy absolutnie mnie nie dziwi, wszak Windows 8 pół roku po premierze ma tylko 3% udziału na rynku co jest dla Microsoftu niemalże kataklizmem (Windows 7 sprzedawał się 10 razy lepiej).

malejafle

Aplikacje desktopowe na małych kafelkach.

W buildzie 9385 działają już od razu nowe narzędzia developerskie dla IE11, choć „działają” to za duże określenie. Internet Explorer w tym buildzie jest strasznie rozruchany i niestabilny. Widać że Microsoft bardzo ostro pracuje nad silnikiem wyświetlania który w poprzednich buildach jest tylko o 3 pkt lepszy w teście html5 niż IE10.

IE11 kontra IE10. Różnica minimalna.

IE11 kontra IE10. Różnica minimalna.

Pojawiły się nowe funkcje w panelu sterowania dla Modern. Według mnie najciekawszą z nich jest „Assigned acces” zwany także „Kiosk mode”. Można ustawić żeby wybrane konto użytkownika było zablokowane tylko dla jednej aplikacji Modern której nie da się zamknąć. Opcja byłaby przydatna w różnego rodzaju miejscach publicznych, jest to być może także wstęp do „Kids corner” z Windows Phone 8 którą zapowiadano w Windows 8.1. Jak działa takie coś widać na poniższym filmiku:

Podoba mi się także opcja gestów Modern UI dla touchpadów co nieco rozserzy funkcjonalność tego środowiska dla urządzeń bez ekranu dotykowego.

Wśród drobnych usprawnień można wymienić ulepszony ekran blokowania który będzie mógł wyświetlać pokaz slajdów, źródła rss i alarmy a także umożliwiał dostęp do kamery. Kto wie, może wprowadzą opcje logowania się przez rozpoznawanie twarzy? Opcja Company Apps to coś znanego z Windows RT i Windows Phone 8. Możemy się przez to zalogować na konto firmowe która będzie dzięki temu mogła administrować poszczególnymi urządzeniami np. instalować aplikacje dla pracowników z pominięciem Windows Store. Rozserzono także „manerwowanie” aplikacjami Modern po bokach, ale nadal nie da się ich odpalić po ludzku w oknie na pulpicie.

W buildzie 9385 każda nowa aplikacja poza Movie Moments działa już w pełni poprawnie. Aplikacje alarm, kalkulator i rejestrator dźwięku wykonują swoje zadanie i są ładne.

Kafel 9385-2013-05-01-19-24-48 Kafel 9385-2013-05-01-19-24-58 Kafel 9385-2013-05-01-19-25-18

Czy zmiany idą w dobrym kierunku? Microsoft uparcie brnie w swoją wizję rozwoju systemu operacyjnego Windows i w tych wczesnych kompilacjach Windows 8.1 godzą się tylko na niewielkie ustępstwa od tej reguły. Czas pokaże czy się to im opłaci.

Jedną rzecz można powiedzieć na pewno. Windows 8.1 będzie z pewnością lepszy od Windows 8 gdyż jest jego udoskonalonym rozszerzeniem i będzie aktualizacją tak niezbędną jak Windows 7 dla Visty. Już w tych wczesnych kompilacjach poprawiono sporo błędów Windows 8 i znacznie rozszerzono funkcjonalność Modern UI które w końcu aspiruje do miana środowiska graficznego take dla desktopów o ile rozwiążą jeszcze kilka problemów.

Ja z niecierpliwością czekam na kolejne kompilacje, w tym oficjalną wersje preview która ma wyjść w wakacje.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej zrzutów ekranu tego buildu, zapraszam do galerii.